BLOG

Na jakých projektech pracuji, co který projekt zrovna potřebuje, kdo koho hledá ke spolupráci a co mě při práci napadá… i to se budete dozvídat na blogu.

POD PARAPLETEM S HELENOU TŘEŠTÍKOVOU

S Helenou Třeštíkovou jsem se poprvé potkala asi v roce 2007, kdy jsem jí požádala, jestli by nebyla ve správní radě naší neziskovky. Mallory, hlavní hrdinku Helenina dokumentu, jsem poprvé potkala v terapeutické komunitě v roce 2002, kde jsem byla na stáži a ona na léčení. Všechny tři jsme se potkaly jeden říjnový večer v Centru Paraple, které pořádalo promítání filmu Mallory a následnou diskuzi na téma “Handicap a svoboda”. Tu jsem měla možnost moderovat. Jsme víc handicapovaní nebo svobodní? Jak učit lidi zodpovědnosti a jak je učit pomáhat správně? Co dělat proto, abychom svou svobodu neztratili? Třeba o těhle tématech jsme spolu mluvily. Akce se konala v rámci festivalu demokracie, který jako svůj doprovodný program pořádá Forum 2000.

YELLOW RIBBON RUN

Nápad, který se zrodil v Singapuru a díky Gabriele Slovákové, ředitelce ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, začíná fungovat i u nás. V rámci spolupráce s RunCzech neběhají jen běžci z řad veřejnosti, ale také vězni ve výkonu trestu, dozorci, zaměstnanci Probační a mediační služby a Ministerstva spravedlnosti a další. Myšlenka je jednoduchá – UTEČ PŘEDSUDKŮM. Projekt se snaží upozornit na to, že každý z nás si zaslouží druhou šanci, i ti, kteří sedí ve vězení. Projekt Yellow Ribbon Run patří mezi ty, se kterými budu spolupracovat dlouhodobě. Až se podíváte na video, kde o běhu mluví Gábina Slováková a odsouzená žena Marie, pochopíte, proč z toho mám takovou radost. https://www.youtube.com/watch?v=1OXaeB7RPao

HRADECKÝ MEMORIÁL

HUB Praha realizuje project IMPACT FIRST a já jsem jednou z mentorek. Projekt, kterému pomáhám nyní, je HRADECKÝ MEMORIÁL. Snaží se o jediné, aby všichni uměli odpovědět na otázku, co se stalo 17.listopadu. Události důležitého data v našich dějinách se snaží připomínat několika způsoby – slovem, hudbou, obrazem. První ročník proběhl v roce 2017 a je čas řešit nejen ročník další, ale rozmyslet si, kudy a jak jít dál. Právě s tím v rámci svého mentoringu pomáhám.

A CO KDYŽ MI UMŘE?

Otázka, kterou řeší každý dobrovolník pracující se seniory. A nejen smrtí jsme se zabývali v Nadačním fondu Českého rozhlasu – Světluška, který realizuje skvělý projekt “Návštěvy potmě”. Nevidomí a zrakově postižení jsou v něm společníky seniorům v domácnostech nebov domovech pro seniory. Workshop, který jsem pro ně připravila odpovídal na otázky, jak a kde nastavit hranice, jak řešit nepříjemné situace, jak se vyrovnat s úmrtím nebo nefunkčním systémem. Velmi příjemná atmosféra, otevřenost a upřímnost jsou to hlavní, co si budu ze setkání pamatovat.

KRMIT S NIMI HOLUBY, TO NESTAČÍ!

Pod tímto heslem proběhne 25.10.2018 v Praze mezinárodní konference, která představí přednášející z Čech, Francie a Holandska. Během 20 minutových přednášek a hodinových workshopů se stovka těch, kteří pracují se seniory, naučí nové a inspirativní metody. Konferenci spolupořádám, protože mi takový formát a téma chybí a mluvím na ní také o změnách v mělnické “eldéence”, protože po roce práce začínají být vidět. www.inspiraceseniori.cz